Skip to main content

Mafia2 Online’da neden başarılı olunamadı.

Mafia2 Multiplayer veya yeni adıyla Mafia2 Online 2013’te Mafia 2 oyununa sonradan eklenen çoklu oyuncu modudur.

Yaklaşık altı yıldır, sürekli takip ettiğim ve zamanında sunucular açtığım, bu oyunda ne yazık ki geliştirici ekipler sürekli dağıldı ve uzun süre oyun geliştirilmedi.

Mod çıktığında ilk başta çok tutmuştu, ama düzeltemeyen buglar ( ateş ettiğin kişiyi öldürememe, araçla geri giderken senkronizasyon sorunu) vb gibi bir çok sorun vardı ve bugün bile bu buglar halen düzeltilmedi, haliyle oyuncularınıda kaybetti.

Bunun asıl sebebi AS geliştirici ekip, bu projeyi bıraktıktan sonra, oyunun açık kaynaklarını GitHub platformunda paylaştılar ve yeni gelen ekipte bu kaynak kodlarının üzerine geliştirmeye çalıştı ufak tefek bir kaç bug’u düzeltseler de oyun halen oynanmayacak durumda.

Sunucu mantığına gelirsek, kodlaması çok basit sistem lua’yı kullanıyor MTA (Multi Theft Auto) oyununda sunucu açanlar rahatlıkla Mafia 2 Onlina’da sunucu kodlayabilirler ve açabilirler, bunun için M2O Wiki veritabanında çeşitli örnek kodlara bakarakta mantığını çözebilirsiniz.

Son gelişmeler ise M2O ekibi en son Discord sunucusu açtı ve oradan geliştiricilerle konuşabilirsiniz tüm geliştirme süreci oradan, aktarılıyor ve M2O-reborn olarakta Github’ta ki geliştirme sürecini discord üzerinden aktarıyorlar.

Ekipte, umutlu olduğumuz yanı ise ekibin içerisinde Türk geliştiricileri de dahil, yeni sıfırdan çıkacak sürümün henüz kesin çıkış tarihi yok, güncellemeleri en net aşağıda vermiş olduğum discord sunucusundan da takip edebilirsiniz.

Mafia2 Online Geliştirici Ekip Discord: TIKLA

Mafia2 Online İçeriklerimiz: TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir